Skip to main content

Zoom kontra MyOwnConference

Współpraca zdalna w szkole, na uczelni, w korporacji czy instytucji państwowej powoli staje się standardem. Łatwość kontaktu, unikanie zbędnych podróży i ryzykownych w dobie pandemii osobistych spotkań to obecnie podstawowe argumenty za szerszym stosowaniem narzędzi do wideokonferencji i wspólnej pracy. Wirtualne platformy nie różnią się podstawowymi funkcjami i na pozór mogą wydawać się identyczne, ale – zgodne ze znanym przysłowiem – „diabeł tkwi w szczegółach”. Właściwy dobór narzędzia do spotkań on-line to gwarancja wysokiego komfortu pracy i braku nieprzyjemnych niespodzianek.

Charakterystyka platformy MyOwnConference

MyOwnConference to platforma do interaktywnej pracy zdalnej, która cechuje się prostotą i łatwością użycia. Zapewnia wszystkie podstawowe funkcje niezbędne w wirtualnych spotkaniach: czat, połączenia audio i wideo, możliwość robienia prezentacji, udostępniania ekranu i nagrywania konferencji. MyOwnConference używać można zarówno na komputerze, jak i na urządzeniach mobilnych. Program dostępny jest w szesnastu wersjach językowych, co ułatwia korzystanie z platformy osobom nieznającym języków obcych. Organizacje zainteresowanie wzmocnieniem wizerunku swojej marki mogą oznaczyć okna spotkań własnym logo, a także dostosować tło i inne elementy graficzne do firmowej palety barw.

Użytkownicy platformy MyOwnConference korzystają z przestrzeni w chmurze. Mogą tam umieszczać prezentowane podczas spotkania dokumenty i inne materiały. Istnieje także opcja prezentowania filmów z platform takich jak YouTube czy Vimeo. MyOwnConference umożliwia generowanie różnego rodzaju testów. Można je wykorzystać do sprawdzenia, przypomnienia lub utrwalenia zdobytej wiedzy albo podsumowania szkolenia. Testy mogą być wykonywane w trakcie spotkania, przed nim lub po jego zakończeniu. Mogą pełnić rolę pracy domowej lub kwestionariusza oceniającego jakość szkolenia.

Zoom – narzędzie dla dużej organizacji

W przypadku zapotrzebowania na wideokonferencje w dużej firmie albo obliczonego na szerokie audytorium szkolenia on-line, należy zwrócić uwagę na limity liczby uczestników i inne ograniczenia. W takich przypadkach lepszym narzędziem może okazać się Zoom. W ramach niektórych pakietów usług tej platformy możliwa jest organizacja stu jednoczesnych telekonferencji, w których łącznie uczestniczyć może nawet 10000 osób.

Wprawdzie zakup odpowiedniej licencji MyOwnConference również pozwala na jednoczesne połączenie ogromnej liczby użytkowników, ale można prowadzić tylko 10 spotkań naraz, a ich nagrania mają limit czasu. Cena takiej licencji jest przy tym znacznie wyższa niż analogicznego pakietu Zoom. Darmowa wersja MyOwnConference pozwala łączyć się 20 osobom. W przypadku nieodpłatnego korzystania z Zoom można zorganizować spotkanie dla pięciokrotnie większej grupy.

Porządek i bezpieczeństwo spotkań na platformie Zoom

Porządek na spotkaniu za pośrednictwem platformy Zoom pomaga utrzymać poczekalnia – sesja rozpoczyna się dopiero wówczas, gdy dołączy do niej prowadzący. Do kompetencji moderatora należy przyznawanie zgromadzonym osobom głosu, możliwości prezentowania obrazu z kamery, udostępniania plików czy ekranu. Istnieje też opcja podziału uczestników spotkania na niezależne grupy robocze (tzw. pokoje), do których prowadzący może w dowolnym momencie dołączyć, by posłuchać wypowiedzi lub moderować dyskusję.

Z punktu widzenia dużych organizacji ogromną zaletą Zoom w jest wysoki poziom bezpieczeństwa. Jeśli wszyscy uczestnicy spotkania korzystają z aplikacji Zoom, połączenie może być szyfrowane End-to-End (E2E), co praktycznie uniemożliwia przechwycenie przez osoby obce komunikacji czy zawartości prezentacji.

Screen pochodzi ze strony myownconference.pl