Zoom kontra Google Hangouts
Komunikacja zdalna stała się nieodłącznym elementem codziennego życia, nie tylko w czasie wolnym, ale też w godzinach pracy i nauki. Wirtualne sesje często wręcz zastępują osobiste spotkania. Niektóre aplikacje pozwalają na rozmowę nawet tym osobom, które bez słownika nie mogłyby się porozumieć, stojąc twarzą w twarz. Wybór właściwego narzędzia daje możliwość sprawnego zaplanowania spotkań, a także gwarancję, że nie pojawią się na nim nieproszeni goście.
Komunikacja z użyciem Google Hangouts
Google Hangouts to komunikator internetowy służący głownie do indywidualnych kontaktów. Zgodnie z aktualnymi standardami, umożliwia on prowadzenie czatów i połączeń wideo z telefonów, tabletów czy komputerów. Komunikacji może towarzyszyć przesyłanie zdjęć, emotek czy animowanych gifów. Zwolennicy grupowych konwersacji mają możliwość tworzenia własnych, zamkniętych kanałów komunikacyjnych, do których można się dostać jedynie po uzyskaniu zaproszenia. Grupowe rozmowy wideo realizowane są dla maksymalnie dziesięciorga uczestników.
Przez Google Hangouts można też nawiązywać rozmowy telefoniczne (głosowe). Odbywają się one z użyciem transmisji danych internetowych, dzięki czemu nie wiążą się z kosztami połączeń telefonicznych. Nie ma przy tym znaczenia, w jakich lokalizacjach znajdują się rozmówcy, o ile każdy z nich korzysta z tego samego narzędzia. Do realizacji połączeń przez Google Hangouts w telefonach z Androidem niezbędne jest zainstalowanie dodatkowej aplikacji.
Google Meet a Google Hangouts
Google Hangouts oferuje dość podstawowe możliwości. Rozwinięciem tej aplikacji (a od pewnego czasu – osobnym bytem) jest Google Meet – aplikacja do spotkań i współpracy, która pozwala na łączenie się (również w trybie wideo) 250 osób i współdzielenie różnorodnych treści on-line. Google Meet korzysta w pełni z potencjału firmy, która stoi za tą platformą. Dzięki dostępnej na całym świecie, wydajnej infrastrukturze Google’a, z użyciem Google Meet można organizować transmisje, które w czasie rzeczywistym trafiają nawet do 100 tysięcy osób. Widzowie są jednak biernymi odbiorcami prezentowanych treści i nie mają możliwości wzięcia bezpośredniego udziału w transmitowanych wydarzeniach. Spotkania mogą być nagrywane. Zapis jest przechowywany na serwerach Google.
Zoom czy Google Hangouts – którą aplikację wybrać?
Wybór platformy do komunikacji zależy od potrzeb użytkowników. Google Hangouts jest wygodnym narzędziem do prywatnych rozmów. Łatwość dostępu i szybkość komunikacji z urządzeń mobilnych jest okupiona ograniczoną liczbą opcji. Zaletą aplikacji natomiast jest możliwość automatycznego tłumaczenia czatów przez usługę Google Translate – wiadomość napisana po polsku może zostać przekazana do odbiorcy w Stanach Zjednoczonych w języku angielskim, a odpowiedź – przetłumaczona w odwrotnym kierunku.
Do organizacji spotkań o zakresie szerszym niż tylko wymiana wrażeń czy informacji, świetnie sprawdza się aplikacja Zoom. Łatwość zarządzania użytkownikami, liczne opcje konfiguracji i udostępniania rozmaitych materiałów dodają komunikacji dynamiki i mogą uczynić z niej zajęcia lekcyjne lub biznesową konferencję. Istnieje możliwość obserwacji innych uczestników spotkania, choćby przekaz pochodził nawet z 500 kamer. W sytuacji, gdy użytkownik nie chce pracować na wspólnym pulpicie, może przejść do realizacji zadań w podgrupie, w wydzielonym przez prowadzącego pokoju. Oczywiście Zoom oferuje także prosty czat do indywidualnych rozmów.
Screen pochodzi ze strony hangouts.google.com