Skip to main content

Neat z Zoom

Uproszczenie pracy zdalnej jest marzeniem wielu nauczycieli, trenerów, a także urzędników czy biznesmenów. Konfiguracja komputerów, słuchawek, głośników, mikrofonów lub dodatkowych monitorów to zmora organizatorów telekonferencji i spotkań hybrydowych. Pracę komplikuje także konieczność ciągłego przełączania się pomiędzy oknami aplikacji oraz zarządzanie uczestnikami. W konsekwencji traci się wiele cennego czasu i brakuje go na zajęcie się tematem spotkania.

Urządzenia Neat dla platformy Zoom

Dla osób korzystających z platformy Zoom ciekawą propozycją jest zestaw urządzeń przygotowany przez firmę Neat. W zależności od konfiguracji sprawdza się on świetnie zarówno w przestrzeni biurowej, jak i placówkach edukacyjnych. Podstawowym elementem systemu jest niewielki, podobny do tabletu Pad. To konsola, która pełni rolę „centrum dowodzenia”. Zapisuje harmonogram spotkań, może automatycznie uruchomić telekonferencję i włączyć powiązane urządzenia.

Konsola Neat wyposażona jest w dwa mikrofony, które zbierają dźwięk z sali hybrydowej. Jeśli kilka takich urządzeń połączy się w jeden system, każda osoba uczestnicząca w spotkaniu stacjonarnie – niezależnie od miejsca, w którym siedzi – będzie miała dostęp do sterowania konferencją Zoom i możliwość wypowiadania się bezpośrednio do mikrofonu. Konsola Neat ma też inne wiele innych przydatnych funkcji. Na przykład po zamontowaniu w specjalnym uchwycie przy wejściu do sali konferencyjnej może wyświetlać plan spotkań w danym pomieszczeniu, a w trakcie telekonferencji – ostrzegać, że nie należy w nich przeszkadzać.

Z jakimi urządzeniami współpracuje konsola Neat?

Pad jest częścią dwóch zestawów firmy Neat – Bar albo Board. Pierwszy z nich to przede wszystkim zintegrowany z kamerą soundbar, zapewniający nagłośnienie sali konferencyjnej i transmisję obrazu do zdalnych uczestników spotkania. Do pełnego wykorzystania systemu dodatkowo potrzebny jest monitor, na którym wyświetlane są przygotowane prezentacje albo panel aplikacji Zoom z obrazami uczestników spotkania.

W bogatszym zestawie Board firma Neat dostarcza 65-calowy monitor o wysokiej rozdzielczości, z dotykowym ekranem, który może również pełnić funkcję elektronicznej tablicy do sporządzania np. notatek czy rysunków. System wyposażony jest w soundbar o dużej mocy i szerokokątną kamerę. Całość można (z wykorzystaniem dodatkowych akcesoriów) postawić na stole, zamontować na statywie, podstawie jezdnej albo umieścić na ścianie. W skład kompletu wchodzi konsola sterująca (albo – w miarę potrzeb – kilka konsol).

Jak wykorzystać możliwości Neat Board z systemem Zoom dla edukacji?

Zestaw Board można z powodzeniem wykorzystać w różnych wariantach nauczania. Na przykład podczas zdalnych lekcji prowadzący może ustawić monitor na wprost tablicy, co uczniom daje wrażenie spoglądania na nauczyciela z perspektywy ławki. Przy zajęciach hybrydowych urządzenie warto zamontować w rogu klasy, by szerokokątna kamera objęła zarówno nauczyciela, jak i siedzących w ławkach uczniów. Przy takim ustawieniu zdalni uczestnicy spotkania mogą pozostawać w kontakcie wzrokowym ze wszystkimi osobami znajdującymi się w sali.

Dzięki urządzeniu Neat Board zdalne zajęcia na platformie Zoom można prowadzić z wykorzystaniem interaktywnej, elektronicznej tablicy. Służy ona do sporządzania notatek, wzorów, tabel, a nawet wielobarwnych rysunków. Tablica pozwala na uzyskanie obraz w bardzo wysokiej rozdzielczości – każdą narysowaną stacjonarnie kropkę mogą zobaczyć osoby, które łączą się zdalnie z prowadzącym spotkanie. Zaletą multimedialnej tablicy jest to, że jej zawartość można po lekcji opublikować on-line.

Powyższe przykłady nie wyczerpują możliwości, jakie daje połączenie platformy Zoom i sprzętu firmy Neat. W gruncie rzeczy ich wachlarz zależy wyłącznie od kreatywności osoby prowadzącej zajęcia.

Screen pochodzi ze strony neat.no