Skip to main content

Początkowo był to jedynie interfejs do przesyłania danych i urządzeń peryferyjnych, technologie USB szybko ewoluowały, obsługując dźwięk, wideo, dane i szybkie ładowanie. Najnowszą ewolucją złączy USB jest USB Type-C®, znane również jako USB-C, które usprawnia połączenia systemu AV, zapewniając jednocześnie większą prędkość, funkcjonalność i wygodę. Złącza USB-C można obecnie znaleźć na wielu urządzeniach, w tym na telefonach komórkowych, tabletach, monitorach i laptopach. W niektórych przypadkach jedynym dostępnym połączeniem jest USB-C.

Jedno złącze, wiele możliwości

Złącze USB-C zapewnia znaczące korzyści w profesjonalnych środowiskach AV. Obsługa alternatywnych protokołów danych, niesamowicie szybki transfer danych oraz zwiększone możliwości przesyłania mocy i ładowania – wszystko na jednym, małym złączu – to tylko niektóre z funkcji, które czynią USB-C kompleksowym rozwiązaniem dla Twoich potrzeb w zakresie łączności AV.

Złącze USB-C zaprojektowano tak, aby mieściło się w niewielkich rozmiarach, a jednocześnie poprawiało wygodę użytkownika. Oprócz obsługi mocy 240 W i złącza o wytrzymałości na 10 000 podłączeń, złącze oferuje wygodę w postaci odwracalnej orientacji, która umożliwia użytkownikom prawidłowe podłączanie urządzeń za każdym razem.

Alternatywne tryby obsługi sygnału alternatywnego

USB-C obsługuje tryb alternatywny, który umożliwia transmisję alternatywnych protokołów danych, takich jak DisplayPort, MHL, VirtualLink i Thunderbolt 3. Cztery linie dostępne w przypadku USB-C, oprócz innych określonych pinów, mogą być wykorzystywane częściowo lub w całości pełny dla danych trybu alternatywnego. Na przykład dwa tory mogą być używane do przesyłania danych DisplayPort, a dwa pozostałe tory do przesyłania danych przez USB 3. Lub, jeśli wymagana jest większa przepustowość wideo, wszystkie cztery linie mogą być wykorzystane do przesyłania danych DisplayPort, a 2 piny USB służą do przesyłania danych. Ta elastyczność przenoszenia danych innych niż USB znacznie rozszerza możliwości kabla USB-C, zmniejsza plątaninę kabli i upraszcza łączność systemową.

Poniższe tabele przedstawiają maksymalną szybkość transmisji danych wideo, którą można obsłużyć na różnej liczbie pasów dla wielu wersji DisplayPort/HBR (wysoka przepływność). Chociaż USB 3 może obsługiwać rozdzielczości DisplayPort do 8K/30 na złączu USB-C, rzeczywista wydajność może się różnić w zależności od możliwości źródła i wyświetlacza, a także architektury kabla. Ważne jest, aby upewnić się, że maksymalna przepustowość systemu dystrybucji jest wystarczająca do obsługi maksymalnej rozdzielczości wideo, jaką ma przepuszczać. Należy również pamiętać, że niektóre aktywne kable optyczne (AOC) obsługują tylko określoną liczbę linii DisplayPort i nie można ich konfigurować między hostem a urządzeniem peryferyjnym, jak tradycyjne kable USB-C wykonane wyłącznie z miedzi.

Przyspieszony transfer danych

Złącze USB-C obsługuje specyfikację USB 3, która zapewnia prędkość przesyłania danych USB do 500 razy większą niż standard USB 2 wynoszący 480 Gb/s. Obsługiwana szybkość transmisji danych może się różnić w zależności od produktu i oferuje prędkości 5 Gb/s, 10 Gb/s lub 20 Gb/s w przypadku USB 3 lub 40 Gb/s w przypadku USB 4. Zwiększona przepustowość umożliwia USB przesyłanie wideo, audio i danych za pomocą jednego kabla.

Większa moc dla urządzeń

USB-C obsługuje zasilanie USB o mocy do 240 watów, co umożliwia ładowanie i obsługę większości urządzeń, w tym tabletów, komputerów stacjonarnych i stacji roboczych. Zasilanie może płynąć w dowolnym kierunku, w zależności od zastosowania. Na przykład laptop może być zasilany za pomocą kabla USB-C podłączonego do wyświetlacza lub może dostarczać zasilanie za pomocą kabla USB-C podłączonego do zewnętrznego dysku twardego.

Jak podano w specyfikacji USB Power Delivery w wersji 3.1, standardowy zakres zasilania USB – SPR zapewnia maksymalną moc dostarczaną na poziomie 100 watów plus dane. W tej wersji dodano obsługę mocy 100 – 240 W z rozszerzonym zakresem mocy – EPR. Dostarczana moc może przekraczać 100 watów, jeśli używane są źródła, kable i pochłaniacze zgodne ze specyfikacjami EPR.

Wcześniej w wersji 1.0 USB Power Delivery wdrożono profile zasilania, które umożliwiały źródłu zasilania komunikację z urządzeniem w celu zapewnienia odpowiedniego napięcia i prądu. Wersja 2.0 zawiera obsługę złącza USB-C i zaimplementowane reguły zasilania, aby zapewnić, że urządzenia o wyższym napięciu i dużej mocy będą mogły obsługiwać również urządzenia o niższym zapotrzebowaniu na energię. Poniższa tabela zawiera zestawienie najnowszych zasad zasilania 3.1 w oparciu o maksymalną moc wyjściową źródła zasilania.

Thunderbolt™3

Thunderbolt™3 to interfejs sprzętowy, który dostarcza dane PCIe, obraz i dźwięk DisplayPort 1.2 oraz zasilanie prądem stałym przez złącze USB-C. Jednocześnie mogą być obsługiwane maksymalnie dwa wyświetlacze 4K. Starsze wersje Thunderbolt korzystają ze złącza mini DisplayPort. Obsługuje przesyłanie danych z szybkością do 40 Gb/s i dostarczanie mocy do 130 W. Thunderbolt 3 to zestaw nadzór USB 3, zawierający port USB typu C. Jest w pełni kompatybilny z urządzeniami i kablami USB, co pozwala urządzeniom USB 3 działać z szybkością transmisji danych USB do 20 Gb/s i obsługuje USB Power Delivery z Thunderbolt 3.

Połączenia Thunderbolt 3 można znaleźć na urządzeniach takich jak zewnętrzne dyski twarde, wyświetlacze i koncentratory we/wy. Porty i kable Thunderbolt są oznaczone logo Thunderbolt.