Podtrzymanie Zasilania – UPS / Generatory Prądu
Rozwiązania zasilania awaryjnego, takie jak zasilacze UPS i generatory mogą pomóc w utrzymaniu działania systemów w przypadku awarii zasilania. Zapewnia to dodatkowy czas na bezpieczne zakończenie działania i uniknięcie utraty danych więc minimalizuje ryzyko utraty danych w przypadku nagłej przerwy w dostawie energii elektrycznej.
UPS (Uninterruptible Power Supply) to urządzenie, które zapewnienia ciągłość zasilania w przypadku awarii zasilania elektrycznego. Chroni on urządzenia elektroniczne przed nagłym wyłączeniem, przed niebezpiecznymi skokami napięcia, wahaniem napięcia i innymi zakłóceniami elektrycznymi. To zabezpieczenie może zwiększyć trwałość i wydajność sprzętu.
UPS jest niezwykle istotny ze względu na bezpieczeństwo danych. W przypadku awarii zasilania, aby uniknąć utraty danych, to właśnie czas na bezpieczne zapisanie prac i zamknięcie systemów jest pierwszym czynnikiem który trzeba brać pod uwagę.
Dobór UPS jest związany z mocą odbiorników które mają być chronione, czasem podtrzymania, technologią zastosowaną w UPS, możliwościami samego UPS takimi jak np. zdalne zarządzanie, monitorowanie czy współpraca z systemami które są podtrzymywane oraz modularność czyli możliwość do rozbudowy o np. dodatkowe pakiety akumulatorów zwiększające czas podtrzymania.
UPS dzielimy ogólnie na kilka typów – od najprostszego Offline (Standby) UPS. Jest to podstawowy rodzaj UPS, który przełącza zasilanie na baterię tylko w przypadku wykrycia spadku napięcia lub awarii zasilania. Bardziej zaawansowany jest Line-interactive UPS. Ten rodzaj UPS działa podobnie do Offline UPS, ale ma dodatkową funkcję regulacji napięcia. Gdy napięcie spada lub wzrasta, UPS jest w stanie dostosować je do akceptowalnych poziomów bez konieczności przełączania na baterię. Najbardziej zaawansowany to Online (Double Conversion) UPS. W tym UPS prąd jest ciągle przetwarzany z zasilania sieciowego na energię przechowywaną w bateriach i z powrotem na prąd AC, niezależnie od stabilności lub niestabilności zasilania sieciowego co zapewnia najwyższy poziom ochrony przed wszelkimi fluktuacjami czy skokami napięcia.
UPS jednak mają czas podtrzymania ograniczony pojemnością akumulatorów. Przy dłuższych przerwach w zasilaniu włącza się agregat prądotwórczy. Agregaty to połączenie silnika z generatorem prądu z dodatkowym systemami wspierającymi pracę agregatu i współpracę z instalacją zasilającą w tym UPS. Często stosuje się „tandem” czyli połączenie UPS i agregatu. UPS podtrzymuję zasilanie natychmiast dając czas na start agregatu i przełączanie się na system który podtrzyma zasilanie przez dłuższy czas.
Agregaty można dzielić w zależności od wytwarzanej mocy zasilania, mobilności, stosowanego paliwa. Agregaty także dobiera się pod kątem danej branży, gdzie ma być wykorzystywany. Są miejsca – np. ochrona zdrowia – gdzie agregat jest niezbędny – bez jego wsparcia w sytuacjach awaryjnych występuje zagrożenie zdrowia i życia pacjentów.
Wybór odpowiedniego rodzaju generatora prądotwórczego zależy od indywidualnych potrzeb, zastosowań, dostępności paliwa czy energii oraz wymagań dotyczących mocy i wydajności. Każdy rodzaj generatora ma swoje zalety i ograniczenia, dlatego ważne jest dostosowanie wyboru generatora do konkretnych potrzeb i sytuacji.